Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mszyce na borówce

Gatunek: Gatunki mszyc występujące na borówce wysokiej to m.in.: mszyca trzmielinowo-burakowa, mszyca borówkowa, mszyca brzoskwiniowa.

Objawy: Mszyce żerują w koloniach na szczytowych, najmłodszych pędach borówki. Żerują na jeszcze zielonych i niezdrewniałych pędach, a także na spodniej stronie liści. Zasiedlone przez mszyce liście deformują się, skręcają, a także przebarwiają. Młode pędy również mogą ulegać deformacji, a pędy owoconośne mogą słabiej zawiązywać owoce. Szkodniki wysysając soki roślinne doprowadzają do ogładzania rośliny wskutek czego borówka traci energię na regenerację i gorzej plonuje. Szkodliwość mszyc na borówce polega również na roznoszeniu groźnych chorób wirusowych borówki. Niektóre mszyce w trakcie żerowania wydzielają lepką rosę miodową – spadź, na której rozwijają się czarne grzyby sadzakowe, ograniczające proces fotosyntezy i utrudniające wymianę gazową.

Wygląd szkodnika: Mszyce to niewielkie owady wielkości około 2-4 mm. Mszyce występujące na borówkach mają różne barwy: żółtozielone, zielone i czarne. Charakterystyczne dla mszyc jest żerowanie w koloniach, liczących setki osobników. To za sprawą zdolności do rozmnażania partenogenetycznego (czyli bez zapłodnienia) samica jest w stanie wydać na świat osobniki potomne. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Larwy mszyc są bezskrzydłe, a dorosłe posiadają 2 pary skrzydeł.

Zwalczanie:

  • Pierwsze zabiegi przeciwko mszycom należy wykonywać w przypadku zauważenia kolonii mszyc.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.