Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mszyce na magnolii

Gatunek: Gatunki mszyc na magnolii: mszyca ziemniaczana, mszyca ogórkowa, mszyca smugowa.

Objawy: Wiosną na roślinach pojawiają się kolonie mszyc. Mszyce na magnolii żerują na dolnej stronie liści, a także zielonych pędach. Szkodniki szczególnie obierają miejsca zlokalizowane w szczytowych częściach roślin, gdzie tkanka jest najmłodsza. Mszyce wysysając soki roślinne, doprowadzają do ogładzania roślin. Dochodzi również do zdeformowania, wybrzuszania, a także powstawania żółtych przebarwień liści. Roślina traci dekoracyjność. Mszyce żerujące na młodych pędach doprowadzają do zahamowania wzrostu pędów. Żerujące mszyce wydzielają obficie lepką rosę miodową – spadź – na której rozwijają się grzyby sadzakowe (czarny nalot). Grzyby te pokrywając powierzchnię liścia, ograniczają proces fotosyntezy i utrudniają wymianę gazową.

Wygląd szkodnika: Mszyce to niewielkie owady wielkości 1,3-4 mm, które żerują w koloniach, liczących setki osobników. Gatunki mszyc, występujące na magnolii, mają barwy: zielone, niebieskawozielone i czarnozielone. Mszyca smugowa jest zielona i ma charakterystyczną ciemną smugę wzdłuż grzbietu. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Larwy mszyc są bezskrzydłe, a dorosłe posiadają 2 pary skrzydeł.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W przypadku zauważenia pierwszych mszyc należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.

Ciekawostki i fakty:

  • Słodka spadź wydzielana przez mszyce jest atrakcyjnym pożywieniem dla mrówek. Dlatego czasem w towarzystwie mszyc możemy zaobserwować mrówki, które „troszczą się” o mszyce odstraszając drapieżniki. Zwalczając mszyce, pozbędziemy się również mrówek.
  • Mszyce roznoszą choroby wirusowe, dlatego należy je koniecznie zwalczać, ponieważ chorób wirusowych u roślin nie można wyleczyć.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.