Mszyce na malinie
Gatunki mszyc na malinie: mszyca malinianka, mszyca malinowo-trawowa, mszyca malinowa.
Objawy: Pierwsze mszyce pojawiają się wiosną na pędach wierzchołkowych żerując na najmłodszych liściach. Mszyce wysysając soki roślinne powodują, zawijanie się liści do spodu. Często mszyce widoczne są dopiero po rozwinięciu liści. Niektóre gatunki mszyc żerują na kwiatach oraz pędach bocznych malin. Mszyce najłatwiej rozpoznać ponieważ żerują w koloniach. Wysysając soki z komórek, ogładzają roślinę, prowadząc do utraty kondycji, co wpływa później na jakość i ilość plonu. Ponadto mszyce wydzielają lepką rosę miodową – spadź, na której rozwijają się czarne grzyby sadzakowe, ograniczające proces fotosyntezy i utrudniające wymianę gazową. Szkodliwość mszyc na malinie polega na przenoszeniu groźnych chorób wirusowych (raspberry leaf spot virus, raspberry leaf mattle virus, black raspberry necrosis virus, rubus yellow net virus).
Wygląd szkodnika: Mszyce to niewielkie owady wielkości 2-4 mm. Gatunki mszyc na malinach mają kolory od żółtego do zielonego. Charakterystyczne dla mszyc jest żerowanie w koloniach, liczących setki osobników. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Larwy mszyc są bezskrzydłe, a dorosłe posiadają 2 pary skrzydeł.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Częściowo można ograniczyć populację wycinając i usuwając pędy z koloniami mszyc.
- W przypadku zauważenia pierwszych mszyc należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.
Ciekawostki i fakty:
- Słodka spadź, wydzielana przez mszyce, jest atrakcyjnym pożywieniem dla mrówek. Dlatego czasem w towarzystwie mszyc możemy zaobserwować mrówki, które „troszczą się” o mszyce odstraszając drapieżniki. Zwalczając mszyce pozbędziemy się również mrówek.
- Mszyce roznoszą choroby wirusowe, dlatego należy je koniecznie zwalczać, ponieważ chorób wirusowych u roślin nie można wyleczyć.
- Spadź jest używana w przemyśle konsumpcyjnym do produkcji miodu zwanego spadziowym.