Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mszyce na orzechu

Gatunek: Gatunki mszyc na orzechu: mszyca orzechowa ciemnożyła, mszyca orzechowa jasna.

Objawy: Mszyce orzechowe ciemnożyłe żerują na górnej stronie liści, natomiast mszyce orzechowe jasne na dolnej. Często skupiają się wzdłuż nerwu głównego na liściu układając się dachówkowato, jedna za drugą. Wskutek żerowania mszyc liście orzecha żółkną. Mszyce mogą żerować również na owocach. Mszyce na orzechu żerują w niewielkich koloniach. Wysysając soki z komórek, ogładzają roślinę. Ponadto mszyce wydzielają lepką rosę miodową – spadź, na której rozwijają się czarne grzyby sadzakowe, ograniczające proces fotosyntezy i utrudniające wymianę gazową.

Wygląd szkodnika: To niewielki owad wielkości 2-4 mm. Mszyca orzechowa ciemnożyła wzięła swoją nazwę od specyficznego wyglądu larw, których ubarwienie przypomina żółto-czarne paski. Mszyce orzechowe jasne mają odcień jasnożółty do zielonego. Charakterystyczne dla mszyc jest żerowanie w koloniach, w przypadku mszyc orzechowych kolonie nie są tak liczne jak innych gatunków. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Larwy mszyc są bezskrzydłe, a dorosłe posiadają 2 pary skrzydeł. Osobniki uskrzydlone mogą się różnić barwą od larw.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Częściowo można ograniczyć populację wycinając i usuwając końcówki pędów, na których występują mszyce.
  • Populacja mszyc jest ograniczana również przez organizmy pożyteczne (np. biedronki, złotooki, niektóre bzygowate, niektóre pasożytnicze błonkówki), ale zwykle występują one dość późno, do tego czasu mszyce zdążą już wyrządzić1 dość poważne szkody na plantacji.
  • W przypadku zauważenia pierwszych mszyc należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin, nie dopuszczając do rozwoju całej kolonii i wyrządzenia znacznych strat.

Ciekawostki i fakty:

  • Słodka spadź, wydzielana przez mszyce, jest atrakcyjnym pożywieniem dla mrówek. Dlatego czasem w towarzystwie mszyc możemy zaobserwować mrówki, które „troszczą się” o mszyce odstraszając drapieżniki. Zwalczając mszyce pozbędziemy się również mrówek.
  • Mszyce roznoszą choroby wirusowe, dlatego należy je koniecznie zwalczać, ponieważ chorób wirusowych u roślin nie można wyleczyć.
  • Spadź jest używana przez pszczoły do produkcji miodu zwanego spadziowym.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.