Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mszyce na rododendronie

Gatunek: Na rododendronach i azaliach, a także innych roślinach wrzosowatych występuje mszyca azaliowa (łac. Illinoia azaleae).

Objawy: Mszyca azaliowa żeruje na roślinach uprawianych w gruncie od wiosny do jesieni. Mszyce żerują w koloniach na wszystkich zielonych częściach roślin: liściach, zielonych pędach oraz pąkach kwiatowych. Wysysając soki roślinne doprowadzają do osłabienia kondycji. Szkodniki szczególnie obierają miejsca zlokalizowane w szczytowych częściach roślin, gdzie tkanka jest najmłodsza. Żerują na dolnej stronie liści powodując ich zawijanie się do spodu. Z zasiedlonych przez mszyce pąków kwiatowych rozwijają się zdeformowane, mało atrakcyjne kwiaty. Żerujące mszyce wydzielają obficie lepką rosę miodową – spadź – na której rozwijają się grzyby sadzakowe (czarny nalot). Grzyby te, pokrywając powierzchnię liścia, ograniczają proces fotosyntezy i utrudniają wymianę gazową. Mszyce azaliowe występują także na roślinach z rodziny wrzosowatych, uprawianych w szklarniach, gdzie mogą żerować znacznie dłużej.

Wygląd szkodnika: Mszyce azaliowe są wielkości 1,9-2,7 mm. Bezskrzydłe dojrzałe mszyce mają kolor jasnozielony, natomiast larwy mszyc mają barwę szarozieloną. Mszyce żerują w koloniach, liczących setki osobników. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Dorosłe migrujące mszyce posiadają 2 pary skrzydeł z ciemnym żyłkowaniem.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W przypadku zauważenia pierwszych mszyc należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.

Ciekawostki i fakty:

  • Słodka spadź wydzielana przez mszyce jest atrakcyjnym pożywieniem dla mrówek. Dlatego czasem w towarzystwie mszyc możemy zaobserwować mrówki, które „troszczą się” o mszyce odstraszając drapieżniki. Zwalczając mszyce pozbędziemy się również mrówek.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.