Mszyce na śliwie
Gatunki mszyc: Występujęce na śliwie gatunki: mszyca śliwowo-chmielowa, mszyca śliwowo-trzcinowa, mszyca śliwowo-kocankowa, mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana, mszyca brzoskwiniowo-trzcinowa.
Objawy: Pierwsze mszyce wylęgają się w marcu i żerują w pąkach kwiatów i na zawiązkach liści. Młode, nie do końca rozwinięte liście i młode pędy zaatakowane przez mszyce deformują się. Kolejne kolonie mszyc występują na liściach, żerując na ich dolnej stronie. Czasem brzegi liści zawijają się do spodu. Mocno zaatakowane liście żółkną, zasychają i odpadają z drzew. Owady wysysając soki roślinne prowadzą do ich osłabienia, co przekłada się na zmniejszenie plonu. Ponadto mszyce wydzielają lepką rosę miodową – spadź, na której rozwijają się czarne grzyby sadzakowe, ograniczające proces fotosyntezy i utrudniające wymianę gazową. Niektóre gatunki mszyc są wektorami (przenosicielami) bardzo groźnej choroby wirusowej śliw – szarki (ospowatości).
Wygląd szkodnika: Mszyce to niewielkie owady wielkości około 2 mm. Mszyce występujące na śliwach mają różne odcienie zieleni. Charakterystyczne dla mszyc jest żerowanie w koloniach, liczących setki osobników. To za sprawą zdolności do rozmnażania partenogenetycznego, czyli bez zapłodnienia, samica jest w stanie wydać na świat osobniki potomne. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Larwy mszyc są bezskrzydłe, a dorosłe posiadają 2 pary skrzydeł.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Częściowo można ograniczyć populację wycinając i usuwając pędy z koloniami mszyc.
- Pierwsze zabiegi przeciwko mszycom można wykonywać od fazy zielonego pąka lub od momentu zauważenia pierwszych mszyc.
Ciekawostki i fakty:
- Słodka spadź, wydzielana przez mszyce, jest atrakcyjnym pożywieniem dla mrówek. Dlatego często w towarzystwie mszyc możemy zaobserwować mrówki, które „troszczą się” o mszyce odstraszając drapieżniki. Zwalczając mszyce pozbędziemy się również mrówek.
- Mszyce przenoszą choroby wirusowe z innych chorych roślin, dlatego należy je koniecznie zwalczać, ponieważ chorób wirusowych u roślin nie można wyleczyć.
- Spadź jest używana przez pszczoły do produkcji miodu zwanego spadziowym.