Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mszyce na śliwie

Gatunki mszyc: Występujęce na śliwie gatunki: mszyca śliwowo-chmielowa, mszyca śliwowo-trzcinowa, mszyca śliwowo-kocankowa, mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana, mszyca brzoskwiniowo-trzcinowa.

Objawy: Pierwsze mszyce wylęgają się w marcu i żerują w pąkach kwiatów i na zawiązkach liści. Młode, nie do końca rozwinięte liście i młode pędy zaatakowane przez mszyce deformują się. Kolejne kolonie mszyc występują na liściach, żerując na ich dolnej stronie. Czasem brzegi liści zawijają się do spodu. Mocno zaatakowane liście żółkną, zasychają i odpadają z drzew. Owady wysysając soki roślinne prowadzą do ich osłabienia, co przekłada się na zmniejszenie plonu. Ponadto mszyce wydzielają lepką rosę miodową – spadź, na której rozwijają się czarne grzyby sadzakowe, ograniczające proces fotosyntezy i utrudniające wymianę gazową. Niektóre gatunki mszyc są wektorami (przenosicielami) bardzo groźnej choroby wirusowej śliw – szarki (ospowatości).

Wygląd szkodnika: Mszyce to niewielkie owady wielkości około 2 mm. Mszyce występujące na śliwach mają różne odcienie zieleni. Charakterystyczne dla mszyc jest żerowanie w koloniach, liczących setki osobników. To za sprawą zdolności do rozmnażania partenogenetycznego, czyli bez zapłodnienia, samica jest w stanie wydać na świat osobniki potomne. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Larwy mszyc są bezskrzydłe, a dorosłe posiadają 2 pary skrzydeł.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Częściowo można ograniczyć populację wycinając i usuwając pędy z koloniami mszyc.
  • Pierwsze zabiegi przeciwko mszycom można wykonywać od fazy zielonego pąka lub od momentu zauważenia pierwszych mszyc.

Ciekawostki i fakty:

  • Słodka spadź, wydzielana przez mszyce, jest atrakcyjnym pożywieniem dla mrówek. Dlatego często w towarzystwie mszyc możemy zaobserwować mrówki, które „troszczą się” o mszyce odstraszając drapieżniki. Zwalczając mszyce pozbędziemy się również mrówek.
  • Mszyce przenoszą choroby wirusowe z innych chorych roślin, dlatego należy je koniecznie zwalczać, ponieważ chorób wirusowych u roślin nie można wyleczyć.
  • Spadź jest używana przez pszczoły do produkcji miodu zwanego spadziowym.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.