Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Muszka plamoskrzydła na borówce

Gatunek: Muszka plamoskrzydła (łac. Drosophila suzukii) należy do rzędu muchówek.

Objawy: Występowanie muszki plamoskrzydłej na terenie Polski to stosunkowo nowy problem. Muchówki przylatują na plantację w czasie dojrzewania owoców. Samice nacinają skórkę owocu i składają do wewnątrz jaja w ilości 1-3 sztuk. Na owocach borówki można zauważyć niewielki otwór zaklejony zaschnięta wydzieliną owocu. Gdy taki owoc ściśnie się w palcach przez otwór wydostaje się cuchnący fermentacją miąższ z larwami. Owoce zasiedlone przez larwy są miękkie, zapadnięte i pomarszczone. Czasem skórka owocu pod wpływem żerowania larw pęka. Rozwój larw trwa 3-13 dni, po czym przepoczwarczają się one w owocu lub glebie. Zimują poczwarki w glebie lub w opadłych owocach. Powyżej 30˚C samice i samce tracą płodność. W sprzyjających warunkach (w temperaturze w przedziale 20 – 25˚C) może rozwinąć się nawet kilkanaście pokoleń tego szkodnika.

Wygląd szkodnika:  Dorosły osobnik to niewielka muchówka wielkości 2,5-3,5 mm, koloru żółtawobrązowego. Cechą wyróżniającą są duże czerwone oczy, a także ciemna plama na dolnej części skrzydeł samca. Larwy są beznogie, barwy brudnobiałej.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Plantację należy regularnie monitorować. W trakcie zbiorów należy odrzucać wszelkie uszkodzone, pomarszczone i wyglądające niezdrowo owoce. Nie należy wrzucać ich na kompostownik.
  • Do zwalczania muszki plamoskrzydłej należy wykorzystywać środki o krótkim okresie karencji, gdyż opryski przeprowadza się niemalże przed zbiorem owoców, ponieważ muchówki składają jaja do dojrzałych owoców. Takim środkiem jest zarejestrowany do upraw ekologicznych SpinTor 240 SC.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.