Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Ochojnik świerkowo-modrzewiowy

Gatunek: Ochojnik świerkowo-modrzewiowy (łac. Adelges laricis) należy do mszyc.

Objawy: Ochojnik świerkowo-modrzewiowy jak wskazuje nazwa, żeruje na dwóch żywicielach. Pierwsze, a zarazem najbardziej charakterystyczne objawy żerowania tego szkodnika możemy zauważyć wiosną na świerku. W wyniku żerowania ochojników, na pędach świerka pojawiają się wyrośla, kształtem przypominające ananasa, tzw. galasy. Wewnątrz nich rozwijają się larwy, które po przeobrażeniu się w postać dorosłą, żerują na świerkach, osłabiając ich kondycję. Początkowo galasy mają barwę zieloną, przed otwarciem są zaróżowione, natomiast po opuszczeniu galasów przez larwy, galasy zasychają, robią się brunatne i przypominają wyglądem szyszki. W czerwcu i lipcu ochojniki przelatują na modrzewie, gdzie żerują na igłach. Czarne larwy na początku żerują nie okryte, później okrywają się warstwą woskowych kłębków, białego, wełnistego nalotu. W wyniku żerowania ochojników igły żółkną i wyginają się kolankowato. Szkodniki te wydzielają również lepką spadź, która zakleja igły zmniejszając możliwość transpiracji i oddychania. Ponadto na spadzi rozwijają się czarne grzyby sadzakowe, które zaburzają proces fotosyntezy.

Wygląd szkodnika: Dorosłe osobniki ochojnika, posiadają dwie pary skrzydeł, są czarne i mają 1-2 mm wielkości. Larwy ochojnika rozwijające się na modrzewiu są czarne i na początku żerują nie okryte, później okrywają się warstwą woskowych kłębków, białego, wełnistego nalotu.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Należy usuwać galasy, te które są zielone, ponieważ w nich znajdują się larwy ochojnika.
  • Dobrze jest unikać sadzenia w bardzo bliskim sąsiedztwie dwóch żywicieli ochojnika, czyli świerka i modrzewia.
  • Pod koniec marca na świerkach wykonujemy oprysk środkiem ochrony roślin i kontynuujemy zabiegi co 10 dni, aż do końca kwietnia.
  • Modrzewie opryskujemy środkiem ochrony roślin z chwilą zauważenia pierwszych szkodników.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.