Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Ogrodnica niszczylistka na borówce

Gatunek: Ogrodnica niszczylistka (łac. Phyllopertha horticola) należy do chrząszczy.

Objawy: Dorosłe chrząszcze ogrodnicy niszczylistki wygryzają otwory w liściach. Wżery są zlokalizowane w środkowej części blaszki liściowej, a także na jej brzegach. Chrząszcze żerują w końcu maja i w czerwcu (czasem nawet w lipcu), ale uszkodzenia przez niego spowodowane pozostają na liściach do momentu ich opadnięcia. Chrząszcze mogą wygryzać również dziury w zawiązkach owoców. Larwy ogrodnicy niszczylistki odbywają cykl rozwojowy w ziemi. Zeskrobują one korę z grubszych korzeni i wyjadają drobne korzenie roślin. Pozbawienie rośliny części korzeni prowadzi do jej osłabienia.

Wygląd szkodnika: Dorosły chrząszcz wielkości 9-11 mm posiada pokrywy koloru kasztanowego. Na bokach pokryw, odwłoku oraz odnóżach widoczne jest owłosienie. Głowa i przedplecze są czarne z zielononiebieskim połyskiem. Larwy są kremowe z brązową głową. Posiadają 3 pary odnóży i dość spory odwłok. Całe ciało larwy jest wygięte w podkówkę.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Należy unikać zakładania plantacji po nieużytkach, ponieważ występuje największe prawdopodobieństwo wystąpienia ogrodnicy niszczylistki, której larwy mogą obgryzać korzenie osłabiając w ten sposób rośliny.
  • Przed założeniem plantacji można przeorać glebę przed zimą pozostawiając ją przed zimą w tzw. „ostrej skibie”, co umożliwi wydziobanie przez ptaki larw, a także wymrozi część zimujących osobników.
  • Podczas lotu (na przełomie maja i czerwca) chrząszczy, które wygryzają dziury w liściach należy wykonywać opryski ochronne.
  • Częściowo można ograniczyć populację stosując pułapki feromonowe do odławiania chrząszczy.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.