Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Opuchlak truskawkowiec na rododendronie

Gatunek: Opuchlak truskawkowiec (łac. Otiorhynchus sulcatus) należy do chrząszczy.

Objawy: Wiosną na brzegach liści można zaobserwować charakterystyczne zatokowe wżery na brzegach liści, które powodowane są przez dorosłe chrząszcze opuchlaków. Na brzegach liści widnieją półkoliste lub owalne, duże dziury, co odróżnia chrząszcza opuchlaka od uszkodzeń powodowanych przez inne szkodniki. Przykładowo chrząszcz naliściak wyżera liście na kształt korytarzy, począwszy od brzegów liści. U rośliny pozbawionej fragmentów liści, zostają ograniczone procesy fotosyntezy, oddychania i transpiracji. Larwy opuchlaka żerują w glebie. Obgryzają szyjkę korzeniową i zjadają drobne korzenie. Rośliny wskutek uszkodzeń słabo rosną, więdną, a w skrajnych przypadkach mogą nawet zamierać. Po wykopaniu zaatakowanej rośliny z gleby, na korzeniach, a także w podłożu można zaobserwować jaja, larwy oraz poczwarki opuchlaka.

Wygląd szkodnika: Dorosły opuchlak to chrząszcz wielkości 9-13 mm. Tułów owada pokryty jest bardzo twardymi ciemnobrązowymi pokrywami z delikatnym żółtymi włoskami, które tworzą wrażenie plamek na ciele. Głowa posiada wyciągnięty ryjek, na którym znajduje się aparat gębowy. Larwy opuchlaka są białe i beznogie z jasnobrązową głową.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Należy kupować kwalifikowane sadzonki, które rosną w podłożu wolnym od opuchlaków. Sadzonki z wżerami na liściach powinny wzbudzić nasze podejrzenia. To znaczy, że w ziemi znajdują się larwy opuchlaka, które możemy przypadkowo zawlec na ogród.
  • W warunkach naturalnych występują drapieżne nicienie, a także grzyby, które żywiąc się larwami opuchlaków, częściowo ograniczają populację.
  • Po zauważeniu objawów żerowania szkodnika należy wykonać oprysk odpowiednim preparatem.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.