Owocnica porzeczkowa
Gatunek: Owocnica porzeczkowa (łac. Bacconematus pumilio) należy do błonkówek z rodziny pilarzowatych.
Objawy: Szkodnik ten występuje w Polsce w niewielkim nasileniu w niektórych rejonach kraju. Atakuje jedynie porzeczkę czarną. Larwy owocnicy żerują w zawiązkach owoców porzeczki, wyjadając miąższ oraz nasiona. Owoce zasiedlone przez larwy bardziej się rozrastają, są żebrowane, nieco zniekształcone i wybarwiają się wcześniej niż zdrowe owoce. Uszkodzone owoce opadają z krzewu przez zbiorem. Po zakończonym żerowaniu larwy wygryzają otwór o średnicy około 1 mm w skórce owocu tuż przy szypułce. Wychodzą przez otwór i opadają na ziemię, po czym wwiercają się w nią. Zimują larwy w kokonach w glebie wokół krzewów porzeczki. Dorosłe owady pojawiają się przed i na początku kwitnienia porzeczki. Samice składają jaja do otwartych kwiatów lub zawiązków owoców.
Wygląd szkodnika: Owad dorosły to niewielka (5 mm) błonkówka z dwiema parami żółtych, przeźroczystych skrzydeł. Cały owad ma żółtobrązową barwę. Larwy są pomarszczone, posiadają 3 pary odnóży tułowiowych i 7 par nóg na odwłoku (tzw. posuwek). Dorastają do 11 mm i są barwy brudnobiałej z jasnożółtą głową.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Na małych działkach i w ogrodach można ręcznie zbierać owoce wyraźnie odznaczające się od zdrowych (te wcześniej dojrzewające) jeszcze przed wyjściem z nich larw.
- Naturalnym czynnikiem ograniczającym populację szkodnika są grzyby entomopatogenne, które zasiedlają zimujące w kokonach w glebie larwy.
- Zabieg ochrony należy wykonać od początku fazy kwitnienia, gdy rozwiniętych jest około 10% kwiatów do końca fazy kwitnienia porzeczki tj. gdy wszystkie płatki opadną.