Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Parch jabłoni

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Venturia inaequalis.

Objawy: Pierwsze objawy obserwuje się na liściach w maju. Na górnej stronie blaszki liściowej powstają oliwkowe plamy, pokryte delikatnym nalotem grzybni z zarodnikami konidialnymi. Plamy na liściach po pewnym czasie brunatnieją, a tkanka w ich obrębie zamiera i może się wykruszać. Później porażeniu ulegają zawiązki owoców i owoce. Na owocach widoczne są ciemne plamy różnej wielkości, ulegające nekrozie. Silnie porażone liście oraz zawiązki owoców przedwcześnie opadają, natomiast owoce korkowacieją, zniekształcają się i pękają. Czasami zdarza się, że patogen poraża również pąki, części kwiatów, ogonki liściowe oraz pędy. Choroba ta może wystąpić w trakcie całego sezonu wegetacyjnego. Jeżeli do porażenia owoców dojdzie tuż przez zbiorem, to w przechowalniach rozwijają się objawy choroby. Na skórce owocu pojawiają się drobne czarne plamy.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Jesienią należy wygrabić i usunąć opadłe z drzew liście, na których zimuje patogen.
  • Glebę, po opadnięciu liści, można opryskać 0,5% roztworem mocznika, który przyspiesza rozkład liści.
  • Spośród wielu odmian jabłoni i gruszy warto wybierać te najbardziej odporne na parcha.
  • Opryski środkami z różnych grup chemicznych wykonuje się zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów, co 14 dni. Pierwszy zabieg, od fazy pękania pąka, można wykonać preparatem dodynowym (Syllit 65 WP). Zabiegi preparatami miedziowymi wykonujemy w fazie zielonego pąka. Kolejne zabiegi pozostałymi środkami wykonujemy przed kwitnieniem, w trakcie kwitnienia oraz po nim – zgodnie z instrukcją z etykiety fungicydu.
  • Zabiegi ochrony roślin należy powtarzać częściej po deszczowej pogodzie, ponieważ podwyższona wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi choroby.

parch jabłoni cykl rozwojowy

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.