Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Plamistość liści na migdałku

Patogen: Choroba grzybowa, której objawy początkowo przypominają plamistość liści, natomiast właściwa nazwa tej choroby to dziurkowatość liści drzew pestkowych powodowana przez Clasterosporium carpophilum.

Objawy: Początkowym objawem choroby są pojawiające się na liściach brunatne, czerwono obrzeżone plamy o średnicy 1-5 mm. Tkanka w obrębie plam zamiera, a na nich pojawiają się zarodniki konidialne, które rozprzestrzeniają infekcję na inne liście. Po pewnym czasie martwa tkanka wykrusza się. Powstają charakterystyczne okrągłe otwory w liściach. Ilość plam stopniowo się zwiększa, aż w końcu mogą pokrywać znaczną część liści. Silnie porażone liście żółkną, brązowieją i przedwcześnie opadają. Drobne plamy mogą pojawiać się również na pędach. Częste opady deszczu sprzyjają rozwojowi choroby.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Jesienią wygrabiać i usuwać opadłe liście.
  • Roślin nie należy podlewać po liściach. Strumień wody kierować na powierzchnię gleby. W przypadku automatycznego nawadniania, najlepiej wybrać kropelkowe.
  • Pierwszy zabieg ochrony roślin wykonać z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby. Szczególnie zabiegi należy wykonywać, jeżeli panują warunki sprzyjające chorobie.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.