Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Pordzewiacz jabłoniowy

Gatunek: Pordzewiacz jabłoniowy (łac. Aculus schlechtendali) to gatunek roztocza z rodziny szpecielowatych.

Objawy: Żerowanie pordzewiacza powoduje, że pierwsze rozwijające się z pąków liście są pomarszczone. Na kolejnych zaatakowanych liściach powstają brunatne przebarwienia wskutek żerowania pordzewiaczy. Charakterystycznym objawem jest również matowienie liści oraz wyginanie w kształt łódeczki. Mocno zaatakowane liście zamierają i przedwcześnie opadają. W późniejszym okresie objawy żerowania szpecieli można zaobserwować na zawiązkach i owocach, czego efektem jest „ordzawienie” skórki jabłka.

Wygląd szkodnika: Pordzewiacze jabłoniowe to roślinożerne roztocza. Są bardzo małe – 0,16 mm, więc nie widoczne gołym okiem. Pod dużym powiększeniem możemy zauważyć, że są koloru beżowego.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W przypadku zauważenia pierwszych objawów żerowania szpecieli należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.
  • Na dużym obszarze upraw, w sadach, wprowadzane są dobroczynki – drapieżne roztocza, które ograniczają populację szkodników do ilości, w której nie mają wpływu na spadek plonu.

Ciekawostki i fakty:

  • Szpeciele można zobaczyć dopiero przy użyciu binokularu lub lupy z 30-krotnym powiększeniem.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.