Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Pordzewiacz śliwowy

Gatunek: Pordzewiacz śliwowy (łac. Aculus fockeui) to roztocz z rodziny szpecielowatych.

Objawy: Pordzewiacze żerują na dolnej stronie liści. Wysysają soki z liści, powodując powstawanie początkowo żółtych, później rdzawych plamek. Bardzo licznie występujące szpeciele doprowadzają do marszczenia i deformacji liści. Szkodnik ten może żerować również na młodych pędach, co objawia się marmurkowatymi jasnymi przebarwieniami. Na przebarwieniach mogą pojawiać się skorkowaciałe spękania. W przypadku licznego występowania pordzewiacz śliwowego na młodych drzewkach może dojść do zahamowania wzrostu roślin. Wskutek żerowania pordzewiaczy kwitnienie oraz owocowanie jest osłabione. Samice tego szkodnika zimują w spękaniach kory oraz pod łuskami pąków. Wysoka szkodliwość jest spowodowana tym, że w ciągu sezonu może występować aż 4-5 pokoleń tego szkodnika.

Wygląd szkodnika: Pordzewiacze śliwowe to roślinożerne roztocza. Są bardzo małe – do 0,17 mm długości, więc ciężko je dostrzec gołym okiem. Pod dużym powiększeniem możemy zauważyć, że mają kolor słomkowożółty.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W przypadku zauważenia pierwszych objawów żerowania szpecieli należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin. Gdy zaobserwowano wystąpienie populacji szkodnika już w poprzednim sezonie, to pierwszy zabieg dobrze jest wykonać pomiędzy fazą zielonego i białego pąka.
  • Na dużym obszarze upraw, w sadach, wprowadzane są dobroczynki – drapieżne roztocza, które ograniczają populację szkodników do ilości, przy której nie mają wpływu na spadek plonu.

Ciekawostki i fakty:

  • Szpeciele można zobaczyć dopiero przy użyciu binokularu lub lupy z 30-krotnym powiększeniem.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.