Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Poskrzypka liliowa na lilii

Gatunek: Poskrzypka liliowa (łac. Lilioceris lilii) należy do rzędu chrząszczy i rodziny stonkowatych.

Objawy: W kwietniu i maju pojawiają się dorosłe chrząszcze, które wygryzają dziury w liściach lilii. Po okresie żerowania składają jaja w złożach na liściach. Wylęgające się larwy żerują zazwyczaj na spodniej stronie liści. Młode larwy wygryzają niewielkie otwory. Larwy zgryzają liście siadając na ich wierzchołkach i stopniowo zjadając cały liść od szczytu do nasady. Po obróceniu uszkodzonego liścia widać larwy pokryte lepkim, błyszczącym śluzem i kałem. Po okresie żerowania larwy schodzą do gleby w celu przepoczwarczenia w kokonach poczwarkowych. W ciągu sezonu rozwijają się 2 pokolenia szkodnika. Zimują dorosłe chrząszcze w glebie.

Wygląd szkodnika: Chrząszcze skrzypionki mają intensywnie czerwone ciało wielkości 6-8 mm. Jedynie głowa i stopy są czarne. Larwy dorastają do 8-10 mm, koloru pomarańczowo-czerwonego z czarnymi tarczkami na odwłoku. Ciało larw zazwyczaj pokryte jest lepkim, błyszczącym śluzem i kałem.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin należy wykonywać zaraz po zauważeniu szkodnika.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.