Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Pryszczarek borówkowiec

Gatunek: Pryszczarek borówkowiec (łac. Dasyneura vaccinii) to muchówka z rodziny pryszczarkowatych.

Objawy: Muchówki zaczynają swoją aktywność wiosną. Samice szkodnika składają jaja (kilka do kilkunastu sztuk) na młode listki wierzchołkowe borówki. Z jaj wylęgają się larwy. Żerują na najmłodszych, rozwijających się liściach. Wysysając soki z liści, wydzielają enzymy, które powodują skręcanie i deformację liści. Uszkodzone wierzchołki pędów i młode liście brunatnieją i zamierają. W wyniku zamarcia stożków wzrostu pędu, roślina zaczyna się mocniej rozkrzewiać. Roślina inwestując energię w zawiązywanie nowych pędów, słabiej owocuje. Dojrzałe larwy spadają na ziemię i tam następuje przepoczwarczenie. Występują 2 lub 3 pokolenia tego szkodnika w roku. Część larw zimuje w glebie pod krzewami borówki w kokonach, a wiosną przeobrażają się w owady dorosłe.

Wygląd szkodnika: Owad dorosły wielkości 1,5 mm wyglądem przypomina miniaturowego komara. Larwy są beznogie, mlecznobiałe i dorastają do wielkości 1,5-2 mm.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Należy kupować zdrowy, kwalifikowany materiał sadzeniowy. Szczególnie należy zwracać uwagę czy nie są uszkodzone wierzchołki pędów, ponieważ to może oznaczać, że w ziemi w pojemnikach znajdują się kokony z larwami.
  • Pierwsze zabiegi przeciwko pryszczarkowi wykonuje się wiosną, po wylocie muchówek, wylatujących w celu złożenia jaj na roślinie. Czyli w momencie zaobserwowania uszkodzeń liści, od fazy kwitnienia do końca fazy dojrzewania owoców borówki, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.