Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Pryszczarek porzeczkowiak liściowy

Gatunek: Pryszczarek porzeczkowiak liściowy (łac. Dasineura tetensi) należy do muchówek z rodziny pryszczarkowatych.

Objawy: Szkodnik ten występuje w Polsce na porzeczce czarnej. Larwy pryszczarka żerują na górnej stronie najmłodszych, rozwijających się liści. Liście nie rozwijają się, są wachlarzykowato pozwijane i zdeformowane. Blaszka liściowa jest krucha i w łatwy sposób może ulec porwaniu. Po pewnym czasie uszkodzone liście oraz wierzchołki pędów zasychają. Spowodowane zniszczenia skutkują zahamowaniem wzrostu pędów, lub nadmiernym krzewieniem się rośliny. Roślina próbuje się zregenerować, co znacząco obniża jej plonowanie. Po zakończonym żerowaniu larwy opadają na ziemię i tam w wierzchniej warstwie gleby przepoczwarczają się. Ostatnie pokolenie larw pryszczarka schodzi na zimowanie w glebie wokół krzewów porzeczki. Pierwsze dorosłe muchówki wylatują na koniec kwietnia lub w maju. Muchówki podczas swojego bardzo krótkiego życia (2-3 dni) składają 20-40 jaj na najmłodszych liściach. W sezonie może wystąpić 2-4 pokoleń szkodnika, z czego ostatnie pokolenie kończy rozwój w sierpniu.

Wygląd szkodnika: Owad dorosły to muchówka wielkości 1-1,5 mm. Larwa jest beznoga, biała lub białokremowa, delikatnie pomarańczowo nabiegła, dorasta do 2,4 mm.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Zabieg ochrony należy wykonać w fazie rozwoju kwiatostanu.

Ciekawostki i fakty:

  • W Szkocji pracuje się nad wyhodowaniem odmian odpornych na tego szkodnika.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.