Przędziorek chmielowiec na magnolii
Gatunek: Przędziorek chmielowiec (łac. Tetranychus urticae) należy do roztoczy z rodziny przędziorkowatych.
Objawy: Larwy i osobniki dorosłe przędziorków żerują na dolnej stronie liści. Wysysają zawartość komórek rośliny, czego objawem na górnej stronie liścia są bardzo małe, żółte plamki. Stopniowo powstaje coraz więcej plamek, które tworzą mozaikę na liściu. Silnie zaatakowane liście całkowicie żółkną, po czym zasychają, a brzegi liści wywijają się do góry. W konsekwencji liście przedwcześnie odpadają z krzewów. Przędziorki, choć trudno je dostrzec gołym okiem, łatwo można rozpoznać ich obecność po niteczkach przędzy, pozostawianej na roślinie. Szkodliwość przędziorków polega na wysysaniu soków roślinnych, czyli ogładzaniu rośliny. Przędziorki najlepiej rozwijają się podczas suchej i upalnej pogody.
Wygląd szkodnika: Przędziorki są pajęczakami, które trudno zobaczyć okiem „nieuzbrojonym”. Szkodniki mają wielkość około 0,5 mm i widoczne są dopiero pod powiększeniem. Pierwsze wiosenne przędziorki, które wychodzą z miejsc zimowania są ceglastoczerwone. Natomiast kolejne pokolenia letnie są żółtozielone i na bokach ciała posiadają charakterystyczne dwie plamki.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Po opadnięciu liści z drzew należy je dokładnie wygrabić i spalić, ponieważ w nich zimuje część przędziorków.
- W warunkach naturalnych występują dobroczynki – drapieżne roztocza, które częściowo ograniczają populację przędziorków.
- Po zauważeniu objawów żerowania szkodnika, należy wykonać oprysk odpowiednim preparatem, pamiętając o zachowaniu okresu karencji. Środki ochrony roślin powinno się stosować zamiennie, aby uniknąć wystąpienia odporności u przędziorków.