Przędziorek owocowiec na gruszy
Gatunek: Przędziorek owocowiec (łac. Panonychus ulmi) należy do roztoczy z rodziny przędziorkowatych.
Objawy: Przędziorki żerują na liściach, wysysając soki roślinne. Objawem żerowania przędziorków są żółte plamki na liściach. Zaczynają się one pojawiać u podstawy liścia i stopniowo postępują wzdłuż nerwu głównego, aż w rezultacie obejmują całą powierzchnię liścia. Liść początkowo szarzeje, następnie żółknie, brązowieje i zasycha. Roślina pozbawiona liści nie może przeprowadzać fotosyntezy, co przekłada się na słabe kwitnienie i owocowanie. Sucha i upalna pogoda na przełomie maja i czerwca sprzyja rozwojowi przędziorków. W ciągu sezonu występuje 5 pokoleń szkodnika. Zimują jaja złożone na korze młodych pędów.
Wygląd szkodnika: Przędziorki są pajęczakami, które trudno dostrzec gołym okiem. Dorosłe przędziorki owocowe mają wielkość 0,26 mm – samiec i 0,36 mm – samica. Pierwsze stadia rozwojowe, larwalne mają dwie pary odnóży i są jasno czerwone, natomiast kolejne stadia mają już 4 pary odnóży i są większe i ciemniejsze niż larwy. Obserwując osobniki pod dużym powiększeniem można zauważyć na powierzchni ciała drobne jasne wzgórki i szczecinki.
Zapobieganie i zwalczanie:
- W warunkach naturalnych występują dobroczynki – drapieżne roztocza, które częściowo mogą ograniczyć populację przędziorków.
- W warunkach niskiej temperatury i bardzo dużej wilgotności powietrza rozwój przędziorków jest ograniczony.
- Pierwsze zabiegi ochrony należy wykonać przed kwitnieniem, najlepiej gdy pąki kwiatowe są jeszcze nie rozwinięte. Jeżeli populacja przędziorków nadal stwarza zagrożenie zabiegi należy powtarzać. Ostatnie zabiegi można wykonywać na przełomie sierpnia i września, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.