Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Przędziorek owocowiec na śliwie

Gatunek: Przędziorek owocowiec (łac. Panonychus ulmi) należy do roztoczy z rodziny przędziorkowatych.

Objawy: Przędziorki owocowce jako miejsce żerowania wybierają najmłodsze szczytowe liście. Żerują zarówno na dolnej, jak i górnej stronie liści. Wysysają soki roślinne prowadząc do powstawania żółtych drobnych plamek. Z czasem gdy populacja wzrasta, również ilość plam się zwiększa, zlewając się ze sobą w coraz większa powierzchnię. Efektem jest widoczne żółknięcie i obsychanie liści. Roślina może zrzucać uszkodzone liście, w skutek czego ograniczona zostaje fotosynteza, co przekłada się na słabe owocowanie. Sucha i upalna pogoda na przełomie maja i czerwca sprzyja rozwojowi przędziorków. W ciągu sezonu występuje 5 pokoleń szkodnika. Zimują jaja złożone na korze młodych pędów.

Wygląd szkodnika: Przędziorki są bardzo małymi pajęczakami, które bardzo trudno dostrzec bez pomocy choćby lupy. Dorosłe przędziorki owocowe mają wielkość 0,26 mm – samiec i 0,36 mm – samica. Pierwsze stadia rozwojowe, larwalne mają dwie pary odnóży i są jasno czerwone, natomiast kolejne stadia mają już 4 pary odnóży i są większe i ciemniejsze niż larwy. Samice przędziorka owocowca mają krwistoczerwoną barwę. Na ciele występują drobne jasne wzgórki i szczecinki.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W naturze występują wrogowie przędziorków –  dobroczynki, są to drapieżne roztocza, które częściowo ograniczają populację przędziorków.
  • W warunkach niskiej temperatury i bardzo dużej wilgotności powietrza rozwój przędziorków jest ograniczony.
  • Środek ochrony roślin stosować po zaobserwowaniu wystąpienia szkodnika, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.