Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Przędziorki na bukszpanie

Gatunek: Na bukszpanie występuje przędziorek bukszpanowiec (łac. Eurytetranychus latus) należący do rodziny przędziorkowatych.

Objawy: Przędziorki na dolnej stronie blaszki liściowej. Larwy oraz osobniki dorosłe wysysają soki z komórek roślinnych, co powoduje powstawanie bardzo drobnych żółtych cętek. Z czasem przybywa coraz większa ilość cętek, zlewając się w większe plamy. W rezultacie przy silnym nasileniu szkodnika liście mogą zrdzewieć i brązowieć. W trakcie sezonu może się rozwinąć do 10 pokoleń, przez co szkodliwość tego szkodnika jest znacząca. Zimują jaja szkodnika na dolnej stronie liści bukszpanu. Wiosną, w okresie pękania pąków i przy temperaturze powyżej 14˚C wylęgają się larwy. Szkodnik powoduje obniżenie wartości dekoracyjnej bukszpanu, gdyż zaatakowane okazy z daleka wyglądają na jaśniejsze od zdrowych roślin. Przędziorki są tak małe, że niewidoczne gołym okiem. Rozwojowi przędziorków sprzyja sucha i upalna pogoda.

Wygląd szkodnika:  Samice przędziorka bukszpanowca są wielkości 0,45 mm i koloru jasnobrązowego lub zielono brązowego. Samce są nieco mniejsze, barwy szarożółtej.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W warunkach naturalnych występują dobroczynki – drapieżne roztocza, które częściowo ograniczają populację przędziorków.
  • Do zwalczania przędziorków można wykorzystywań preparatu naturalne na bazie olejów roślinnych, które pokrywając szczelnie szkodniki, powodują odcięcie im dostępu do tlenu.
  • Po zauważeniu objawów żerowania szkodnika należy wykonać oprysk odpowiednim preparatem.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.