Przędziorki na bukszpanie
Gatunek: Na bukszpanie występuje przędziorek bukszpanowiec (łac. Eurytetranychus latus) należący do rodziny przędziorkowatych.
Objawy: Przędziorki na dolnej stronie blaszki liściowej. Larwy oraz osobniki dorosłe wysysają soki z komórek roślinnych, co powoduje powstawanie bardzo drobnych żółtych cętek. Z czasem przybywa coraz większa ilość cętek, zlewając się w większe plamy. W rezultacie przy silnym nasileniu szkodnika liście mogą zrdzewieć i brązowieć. W trakcie sezonu może się rozwinąć do 10 pokoleń, przez co szkodliwość tego szkodnika jest znacząca. Zimują jaja szkodnika na dolnej stronie liści bukszpanu. Wiosną, w okresie pękania pąków i przy temperaturze powyżej 14˚C wylęgają się larwy. Szkodnik powoduje obniżenie wartości dekoracyjnej bukszpanu, gdyż zaatakowane okazy z daleka wyglądają na jaśniejsze od zdrowych roślin. Przędziorki są tak małe, że niewidoczne gołym okiem. Rozwojowi przędziorków sprzyja sucha i upalna pogoda.
Wygląd szkodnika: Samice przędziorka bukszpanowca są wielkości 0,45 mm i koloru jasnobrązowego lub zielono brązowego. Samce są nieco mniejsze, barwy szarożółtej.
Zapobieganie i zwalczanie:
- W warunkach naturalnych występują dobroczynki – drapieżne roztocza, które częściowo ograniczają populację przędziorków.
- Do zwalczania przędziorków można wykorzystywań preparatu naturalne na bazie olejów roślinnych, które pokrywając szczelnie szkodniki, powodują odcięcie im dostępu do tlenu.
- Po zauważeniu objawów żerowania szkodnika należy wykonać oprysk odpowiednim preparatem.