Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Przędziorki na jabłoni

Gatunki:  Na jabłoni występują: przędziorek chmielowiec (łac. Tetranychus urticae) oraz przędziorek owocowiec (łac. Panonychus ulmi), należące do roztoczy z rodziny przędziorkowatych.

Objawy: Przędziorki żerują na dolnej stronie liści, wysysając soki roślinne. Ponieważ są to bardzo małe szkodniki pozostają po nich niewielkie ślady w postaci drobnych plamek na liściach. Samice wychodzą z miejsc zimowania bardzo wczesną wiosną, po czym składają jaja. Z jaj szybko wylęgają się larwy i zaczynają żerować już w temperaturze 10-12˚C. W ślinie przędziorków znajdują się fitotoksyczne enzymy, które pozostawiają po sobie w trakcie żerowania. Po pewnym czasie żerowania brzegi liści zawijają się do góry. Silnie zaatakowane liście na początku żółkną, po czym brązowieją, zasychają i przedwcześnie opadają z roślin. Rośliny wskutek utraty liści, są osłabione i gorzej zimują, a także słabiej rosną i wydają niewielki plon, słabej jakości. Przędziorki, choć niewidoczne gołym okiem, to łatwo można je rozpoznać po niteczkach przędzy, pozostawianej na roślinie. Silnie zaatakowane rośliny rosną słabo i wydają niskie plony słabej jakości. Rozwojowi przędziorków sprzyja sucha i upalna pogoda. Dość duża szkodliwość przędziorków wynika z dużej zdolności do rozmnażania się, ponieważ szkodnik wydaje 5-6 pokoleń w ciągu roku.

Wygląd szkodnika: Przędziorki są pajęczakami, które trudno dostrzec gołym okiem. Szkodniki mają wielkość około 0,5 mm i widoczne są dopiero pod dużym powiększeniem. Pierwsze wiosenne pokolenie przędziorka chmielowca, ma barwę ceglastoczerwoną, natomiast kolejne pokolenia letnie są żółtozielone i na bokach ciała posiadają charakterystyczne dwie ciemnozielone plamki.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W warunkach naturalnych występują dobroczynki – drapieżne roztocza, które częściowo ograniczają populację przędziorków.
  • W warunkach niskiej temperatury i bardzo dużej wilgotności powietrza przędziorki słabiej się rozwijają.
  • Po zauważeniu objawów żerowania szkodnika należy wykonać oprysk odpowiednim preparatem przędziorkobójczym, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.

 

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.