Przeziernik porzeczkowiec
Gatunek: Przeziernik porzeczkowiec (łac. Synanthedon tipuliformis) to motyl z rodziny przeziernikowatych.
Objawy: Przeziernik porzeczkowiec to często spotykany szkodnik porzeczek. Larwy przezierników (gąsienice) żerują w pędach porzeczki, wygryzając korytarze we wnętrzu łodyg. Lot motyli przeziernika zaczyna się maju, a kończy w czerwcu. W tym czasie samice składają jaja najczęściej w okolicy pąków na młodych, jednorocznych pędach, do których po wykluciu wgryzają się larwy. Pędy w wyniku żerowania larw początkowo mają osłabiony wzrost. W późniejszym czasie pędy więdną, zamierają i stają się łamliwe. Po przekrojeniu pędu wzdłuż widoczne są wypełnione odchodami korytarze wydrążone przez gąsienice przeziernika. Porzeczki zasiedlone przez przeziernika wydają niewielki plon słabej jakości.
Wygląd szkodnika: Dorosłe przezierniki, choć należą do rzędu motyli, to nie przypominają wyglądem typowych przedstawicieli tego rzędu. Motyle mają odwłok długości około 10-12 mm i rozpiętość skrzydeł 30 mm. Skrzydła motyli są przeźroczyste, jedynie na obwodzie pokryte ciemnymi łuseczkami. Odwłok jest niebieskoczarny z 3-4 żółtymi, wąskimi pierścieniami. Odwłok samca zakończony jest szczoteczką złożoną z żółtych włosków na wierzchołku. Larwy – gąsienice są różowawe z brązową tarczką, nogami i głową. Osiągają długość do 30 mm.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Należy kupować zdrowe kwalifikowane sadzonki.
- Pędy porzeczki uszkodzone przez przeziernika należy wycinać i palić, jeszcze przed wylotem motyli, który przypada na przełom maja i czerwca.
- Zabiegi ochrony roślin należy przeprowadzać w okresie intensywnego lotu motyli, który przypada w okresie od fazy zasychania kwiatów do końca fazy kwitnienia (gdy wszystkie płatki kwiatów opadną).