Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Rak drzew / zgorzel kory na gruszy

Patogen: Rak drzew to choroba grzybowa powodowana przez Neonectria galligena. Zgorzel kory wywołuje grzyb Pezicula melicorticis i Pezicula alba.

Objawy: Grusze są porażane przez te choroby znacznie rzadziej niż jabłonie. Patogeny infekują rośliny szczególnie w miejscach uszkodzenia zewnętrznej warstwy chroniącej drewno, czyli kory. Takie łatwe „drogi” wejścia grzyba tworzą się po cięciu pielęgnacyjnym drzew, złamaniach gałęzi, pęknięciach mrozowych, gradobiciach, uszkodzeniach przez zwierzęta i szkodniki. W przypadku raka drzew na młodych jednorocznych pędach w miejscu porażenia tkanka zapada się i brunatnieje. Mogą również powstawać głębokie rany, które wyglądają jak strefowane, ponieważ stopniowo niszczone są poszczególne warstwy tkanki. W miejscu porażenia, na korze (pędu, gałęzi czy też pnia) powstają guzowate narośla. Jest to nadmiernie wytwarzana tkanka zabliźniająca. Roślina broni się w ten sposób przed patogenem. Zgorzel kory objawia się podobnie. W miejscu infekcji pojawiają się eliptyczne plamy zgorzelowe, pod plamami kora zapada się i obumiera. Liście na gałęzi powyżej zrakowaceń i zgorzeli rosną słabo. Jeżeli do zrakowacenia dochodzi na pniu, może zamierać całe drzewo.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W przypadku zauważenia zrakowaceń na pędach i gałęziach należy je wyciąć i spalić, a ranę po cięciu zabezpieczyć maścią ogrodniczą.
  • Wszystkie uszkodzenia, pęknięcia i cięcia należy szybko zasmarowywać maścią ogrodniczą, aby uniemożliwić wniknięcie patogenu.
  • Najważniejsza w radzeniu sobie z rakiem drzew jest profilaktyka, która polega na wykonywaniu oprysków zapobiegawczych. Szczególnie należy je wykonywać po wiosennym cięciu drzew i formowaniu koron, a także po każdym uszkodzeniu drzew np. w wyniku gradobicia.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.