Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Rdza wejmutkowo-porzeczkowa

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Cronartium ribicola.

Objawy: Rdza wejmutkowo-porzeczkowa to choroba, która do przejścia pełnego cyklu rozwojowego potrzebuje dwóch żywicieli – porzeczki oraz sosny wejmutki. Pierwsze objawy rdzy na porzeczce pojawiają się na początku lipca. Na górnej stronie blaszki liściowej pojawiają się pomarańczowe lub brunatne plamy. Na dolnej stronie liścia, w obrębie tych plam, można zauważyć skupienia rdzawego, pylistego nalotu. Są to zarodniki rdzawnikowe – urediniospory, służące rozprzestrzenianiu choroby. W miejscach występowania tych zarodników, w drugiej połowie lata powstają brunatne wyrostki. Tworzą się na nich teliospory – zarodniki przetrwalnikowe, które umożliwiają grzybowi przetrwanie w niekorzystnych warunkach. Porażone liście przedwcześnie opadają, co znacząco obniża kondycję roślin. Takie rośliny gorzej plonują. Choroba jest bardzo groźna dla drzew wejmutki, która czasem stosowana jest w nasadzeniach ozdobnych w ogrodach przydomowych. Wiosną grzyb rozwija się na pięcioigielnej sośnie wejmutce. Na pędach lub pniu wejmutki pojawiają się żółtopomarańczowe skupienia zarodników ognikowych, które służą do przemieszczania się na żywiciela wtórnego, którym jest porzeczka. Rdza na wejmutce powoduje odbarwienia igieł, zrakowacenia pędów, zamieranie pędów, a nawet może doprowadzić do zamarcia drzewa.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Porzeczki należy sadzić w odpowiedniej rozstawie, która zapewni optymalne przewietrzanie i osuszanie roślin. W ten sposób zapobiegniemy infekcjom, którym sprzyja wysoka temperatura i wilgotność.
  • Nie należy dopuszczać do nadmiernego zagęszczenia krzewów porzeczki. W tym celu wycinamy nadmiar pędów oraz regularnie odchwaszczamy plantację.
  • Należy unikać podlewania roślin po liściach. Jeżeli planujemy nawadnianie automatyczne najlepiej wybrać nawadnianie kropelkowe, a unikać deszczowania.
  • W uprawie porzeczki należy stosować zbilansowanie nawożenie. Dawki nawozów azotowych należy dostosować do potrzeb pokarmowych porzeczek.
  • Opadłe liście porzeczki należy wygrabiać i niszczyć, ponieważ w ten sposób ograniczymy rozwój choroby.
  • Należy unikać sadzenia w bardzo bliskim sąsiedztwie drugiego żywiciela rdzy, czyli sosny wejmutki.
  • Pierwszy zabieg ochrony roślin można zastosować przed kwitnieniem, a kolejny po kwitnieniu. Ostatnie zabiegi można wykonywać preparatami miedziowymi aż do zbiorów owoców, mając na uwadze zachowanie okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.