Roztocz truskawkowiec
Gatunek: Roztocz truskawkowiec (łac. Phytonemus pallidus) należy do roztoczy z rodziny różnopazurkowców.
Objawy: Zimują samice u nasady liści (w pochwach liściowych). Samice rozpoczynają żer wiosną już w temperaturze 8-10˚C. Pierwsze objawy żerowania roztoczy widoczne są na najmłodszych częściach roślin na jeszcze nie rozwiniętych liściach. Liście rozwijają się zdeformowane oraz słabo rozwinięte. Mają także skrócone ogonki. Rośliny zaatakowane przez roztocze wyraźnie wyróżniają się od pozostałych, gdyż są skarłowaciałe. Rośliny tracą kondycję więc zawiązują znacznie mniej kwiatów, co przekłada się na spadek ilości, a także jakości plonu. Owoce z plantacji zaatakowanej przez roztocza są małe oraz mają mniejszą zawartość cukru. Ponadto silnie porażone rośliny są wrażliwsze na przemarzanie, mogą również zasychać i zamierać.
Wygląd szkodnika: Roztocz truskawkowiec jest tak mały, że nie dostrzegalny „gołym okiem”. Samice są owalne wielkości 0,2-0,28 mm. Samiec ma kształt owalny i jest nieco mniejszy (0,15-0,2 mm). Roztocza są błyszczące, początkowo białawe, później słomkowożółte, a na końcu brązowawe.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Plantację należy zakładać z wolnych od roztoczy sadzonek.
- Po 2-3 latach uprawy truskawek, najlepiej jest plantację zlikwidować gdyż wtedy populacja roztoczy znacznie wzrasta.
- Roztocza fitofagiczne mają swoich wrogów naturalnych, są to dobroczynki – drapieżne roztocza, które częściowo ograniczają populację tych szkodników.
- Populację roztoczy częściowo ogranicza ścinanie liści po zbiorach owoców.
- Zabiegi ochrony roślin przeciwko roztoczom najlepiej przeprowadzać przed kwitnieniem i po zbiorze owoców. Zabiegi można wykonywać również w czasie owocowania, ale należy pamiętać o zachowaniu okresu karencji przed zbiorem owoców. Szczególnie dokładnie należy pokryć cieczą roboczą młode listki.