Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Skrzypionki na trawie

Gatunek: Na trawach występują: skrzypionka zbożowa (łac. Oulema melanopa) i skrzypionka błękitek (łac. Oulema cyanella). Oba gatunki należą do rzędu chrząszczy i rodziny stonkowatych.

Objawy: Wiosną chrząszcze skrzypionek żerują zwykle na najmłodszych liściach traw. Następnie chrząszcze składają jaja na liściach, po czym giną. Wylęgające się larwy żerują na liściach. Młode larwy wygryzają charakterystyczne podłużne, białe dziury. Zeskrobują one jedynie górny miękisz pozostawiając dolną skórkę, tworząc charakterystyczne okienka. W trakcie wzrostu źdźbła okienka rozrywają się i powstają otwory. Na źdźbłach można zaobserwować larwy, które w czasie żeru pokrywają się lepkim, błyszczącym śluzem i kałem. Poruszające się larwy pozostawiają część tej śluzowatej wydzieliny na powierzchni liści. Po okresie żerowania larwy schodzą do gleby w celu przepoczwarczenia w kokonach. Zimują dorosłe chrząszcze w ściółce np. w ogrodach lub lasach.

Wygląd szkodnika: Chrząszcze skrzypionki zbożowej są długości 5-6 mm. Pokrywy skrzydeł chrząszczy są barwy niebiesko-zielonej z metalicznym połyskiem. Przedplecze (część pomiędzy odwłokiem, a głową) i odnóża są pomarańczowe, natomiast głowa i stopy czarne. Chrząszcze skrzypionki błękitek są nieco mniejsze od 4-5 mm długości. Mają barwę jednolicie niebieską lub niebiesko-zieloną, a przedplecze i nogi są czarne. Larwy obu skrzypionek są brunatno-żółte, wyglądem przypominają małe ślimaki o kulistej czarnej głowie. Ciało larw pokryte jest lepkim, błyszczącym śluzem i kałem.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W przypadku zaobserwowania szkodników trawy ozdobne należy opryskać jednym z preparatów.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.