Słonkowiec (słonik) orzechowiec
Gatunek: Słonkowiec orzechowiec (łac. Curculio nucum) to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych.
Objawy: Jest to szkodnik żerujący wyłącznie na leszczynie (orzechu laskowym), powodując tzw. „robaczywienie owoców”. Dorosłe owady późną wiosną lub na początku lata przystępują do składania jaj do młodych owoców. Wygryzają małe otwory w łupinie młodego owocu, przez który składają (zazwyczaj pojedynczo) jaja do wnętrza owocu. Wylęgająca się larwa żeruje wyjadając zawartość owocu i zanieczyszczając wnętrze łupiny odchodami. Na zewnątrz objawem zasiedlenia owocu przez szkodnika jest szybsze dojrzewanie owocu w stosunku do wolnych od szkodnika owoców. Przy bliższym przyjrzeniu się owocowi można zauważyć dziurkę wygryzioną przez szkodnika. Gdy owoc opadnie na ziemię, larwa wychodzi przez otwór, do którego wcześniej zostało złożone jajo. Wygrzebuje w ziemi jamkę, przepoczwarcza się i tam zimuje (czasem nawet przez kilka sezonów). Silne zasiedlenie owoców przez słonika orzechowca powoduje znaczną utratę plonu.
Wygląd szkodnika: Dorosły osobnik to niewielki chrząszcz wielkości 8 mm i barwy oliwkowo-brązowej. Chrząszcz posiada charakterystyczny długi ryjek, na którym znajdują się czułki. Ryjek zakończony jest aparatem gębowym. Larwa jest żółtobiała, beznoga i posiada brązową głowę.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Wzruszanie (pielenie) wierzchniej warstwy gleby wokół leszczyny powoduje częściowe wyniszczenie larw zimujących w glebie.
- Zabiegi ochrony roślin należy wykonywać w okresie żerowania szkodników, zanim złożą jaja do owoców. Okres ten przypada od początku kwitnienia leszczyny do początku rozwoju owoców.