Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Śluzownica ciemna na wiśni i czereśni

Gatunek: Śluzownica ciemna (łac. Caliroa limacina) należy do błonkówek z rodziny pilarzowatych.

Objawy: Dorosłe owady pojawiają się w drugiej połowie maja. Samice składają jaja na dolnej stronie liścia w specjalnie wykonane nacięcia. Szkodliwe są larwy śluzownicy. Szkieletują liście zgryzając górną skórkę oraz miękisz liścia. Pozostawiają jedynie dolną skórkę, która zasycha i brązowieje. Na liściach można zauważyć charakterystyczne larwy ślimakowatego kształtu. Larwy są żółte i pokryte czarnym śluzem. Po czterech tygodniach żerowania larwy zrzucają śluz po czym schodzą do ziemi aby się przepoczwarczyć. W ciągu sezonu występują 2, a przy sprzyjających warunkach nawet trzy pokolenia (długie ciepłe lato). Szkodnik jest szczególnie groźny dla młodych drzewek.

Wygląd szkodnika: Dorosły owad jest czarny długości 5 mm. Larwy mają bardzo charakterystyczny wygląd, który przypomina ślimaki. To za sprawą ciemnego śluzu który pokrywa ich żółte ciało.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Zabiegi ochrony najlepiej przeprowadzać gdy populacja szkodników jest bardzo liczna. Zabiegi szczególnie wykonywać na młodych drzewkach, dla których szkodnik stanowi największe zagrożenie.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.