Śluzownica ciemna na wiśni i czereśni
Gatunek: Śluzownica ciemna (łac. Caliroa limacina) należy do błonkówek z rodziny pilarzowatych.
Objawy: Dorosłe owady pojawiają się w drugiej połowie maja. Samice składają jaja na dolnej stronie liścia w specjalnie wykonane nacięcia. Szkodliwe są larwy śluzownicy. Szkieletują liście zgryzając górną skórkę oraz miękisz liścia. Pozostawiają jedynie dolną skórkę, która zasycha i brązowieje. Na liściach można zauważyć charakterystyczne larwy ślimakowatego kształtu. Larwy są żółte i pokryte czarnym śluzem. Po czterech tygodniach żerowania larwy zrzucają śluz po czym schodzą do ziemi aby się przepoczwarczyć. W ciągu sezonu występują 2, a przy sprzyjających warunkach nawet trzy pokolenia (długie ciepłe lato). Szkodnik jest szczególnie groźny dla młodych drzewek.
Wygląd szkodnika: Dorosły owad jest czarny długości 5 mm. Larwy mają bardzo charakterystyczny wygląd, który przypomina ślimaki. To za sprawą ciemnego śluzu który pokrywa ich żółte ciało.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Zabiegi ochrony najlepiej przeprowadzać gdy populacja szkodników jest bardzo liczna. Zabiegi szczególnie wykonywać na młodych drzewkach, dla których szkodnik stanowi największe zagrożenie.