Śmietka cebulanka
Gatunek: Śmietka cebulanka (łac. Delia antiqua) należy do rzędu muchówek.
Objawy: W skutek uszkodzeń spowodowanych przez śmietkę liście szczypioru matowieją, żółkną, a w rezultacie zasychają. Larwy śmietki żerują w organie spichrzowym, czyli cebuli. U młodych siewek cebuli liść sercowy (środkowy) daje się bardzo łatwo wyciągnąć, gdyż gnije u podstawy. Jest to bardzo łatwy do rozpoznania objaw występowania larw śmietki. W przypadku młodych cebulek objawy występują placowo, ponieważ drobne muchy śmietki składają jaja pomiędzy łuski cebul rosnących w niewielkiej odległości od siebie. W ciągu sezonu występują dwa pokolenia szkodnika, z czego drugie pojawia się w lipcu. W starszych cebulach drugie pokolenie śmietki żeruje blisko piętki, niszcząc wnętrze cebuli. W upalne dni i przy niedostatku opadów atmosferycznych szczypior więdnie. Wskutek żerowania larw śmietki cebula zaczyna gnić i nie nadaje się do zbioru i przechowywania.
Wygląd szkodnika: Dorosły osobnik to niewielka muchówka. Więc wyglądem przypomina muszkę wielkości 6-7 mm. Samice są oliwkowoszare, natomiast samce żółtoszare. Larwy śmietki są żółtobiałe, wielkości 8 mm, beznogie, kształtu robakowatego.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Rośliny uszkodzone przez śmietkę należy usuwać z pola.
- Po zauważeniu wystąpienia szkodnika, już od fazy, gdy roślina wypuści pierwszy liść właściwy, można rozpocząć stosowanie środków ochrony roślin.