Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Śmietka kapuściana

Gatunek: Śmietka kapuściana (łac. Delia radicum) należy do rzędu muchówek z rodziny śmietkowatych.

Objawy: Śmietka kapuściana zimuje w glebie w stadium poczwarki (bobówki). Od połowy kwietnia na plantację roślin kapustnych wylatują muchówki pierwszego pokolenia i składają jaja na szyjce korzeniowej roślin lub na glebę w pobliżu szyjki. Larwy pierwszego pokolenia żerują na podziemnych częściach roślin. Zjadają drobne korzenie, a w głównym korzeniu palowym drążą płytkie korytarze. W połowie czerwca wylatuje drugie pokolenie muchówek, które składają jaja do końca sierpnia. Trzecie pokolenie muchówek wylatuje w sierpniu i może składać jaja aż do początku października. Drugie i trzecie pokolenie muchówek składa jaja nie tylko w obrębie szyjki korzeniowej, ale także na dolnych partiach liści i łodyg roślin. Larwy tych pokoleń żerują nie tylko na korzeniu i szyjce korzeniowej, ale także drążą korytarze w dolnej części liści kapust i na łodygach brokułów i kalafiorów oraz w główkach kapusty brukselskiej.

Wygląd szkodnika: Dorosłe śmietki wyglądem przypominają muchy, ale są od nich mniejsze. Mają wielkość 6 mm, są szare i mają ciemniejsze pasy na górnej stronie tułowia. Larwy są beznogie, barwy żółtej lub białej i dorastają do 7 mm.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Po zbiorze roślin należy wykonać na jesień głęboką orkę. Podczas zabiegu na powierzchnię gleby zostaną wyrzucone poczwarki, które zjedzą ptaki lub zginą wskutek niskich temperatur.
  • Podczas zakładania plantacji należy unikać sadzenia roślin kapustnych w pobliżu kwitnących upraw lucerny, koniczyny i innych roślin motylkowych, a także rzepaku. Przyciągają one muchówki, które żywią się nektarem, a następnie poszukują miejsc do składania jaj.
  • Nie można również dopuszczać do kwitnięcia chwastów na grządkach warzywnych. Dlatego regularnie odchwaszczajmy plantację.
  • W zwalczaniu śmietki kapuścianej niezmiernie ważne jest właściwe dostosowanie terminu wykonania zabiegu, które przypada na okres składania jaj. Aby precyzyjnie dobrać termin zabiegu można wykorzystać pułapki zapachowe, które służą monitoringowi wystąpienia szkodnika. Pierwszy zabieg należy wykonać w początkowym okresie kwitnienia kasztanowca, ponieważ zbiega się on z wylotem muchówek.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.