Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Śmietki na fasoli

Gatunek: Na fasoli występują: śmietka kiełkówka (łac. Delia florilega) i śmietka glebowa (łac. Delia platura) należące do rzędu muchówek.

Objawy: Larwy śmietek żerują na nasionach oraz kiełkach fasoli. Wiosną (w kwietniu, maju) wylatuje pierwsze pokolenie much. Samice składają jaja do ziemi. Wylęgające się larwy początkowo żerują w martwej materii organicznej. Po wysianiu nasion larwy rozpoczynają żer w pęczniejących nasionach. Drążą korytarze w nasionach, co powoduje, że nie kiełkują. W późniejszym czasie larwy niszczą kiełki. Drążą korytarze w części podliścieniowej i liścieniach. Niszczą również wierzchołki wzrostu, nie dopuszczając do dalszego wzrostu rośliny. Po zakończonym żerowaniu schodzą do gleby, aby się przepoczwarczyć. W lipcu pojawiają się muchówki kolejnego pokolenia, natomiast w sierpniu i październiku mogą pojawić się kolejne pokolenia. W rezultacie w ciągu sezonu, podczas długo utrzymujących się letnich warunków może wystąpić do 4 pokoleń. Larwy późniejszych pokoleń żerują na starszych roślinach w szyjce korzeniowej lub w ogonkach liściowych, zazwyczaj przegniłych lub uszkodzonych. Poczwarki (bobówki) zimują w ziemi.

Wygląd szkodnika: Owad dorosły wyglądem przypomina malutką muchę domową (ok. 5 mm), koloru szarego. Larwy są białe, beznogie, długości około 7 mm, zwężone ku przodowi.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Jeżeli na plantacji fasoli planujemy rozłożenie obornika, to należy go głęboko przeorać. Zapach obornika przyciąga muchy śmietki, które składają do niego jaja.
  • Zaprawianie nasion, np. zaprawami fungicydowymi częściowo chroni również przed wgryzaniem się śmietek do nasion.
  • Środki ochrony roślin stosować w czasie nalotu szkodników. Zabiegi można wykonywać od fazy pierwszego dobrze rozwiniętego liścia do końca fazy kwitnienia.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.