Strąkowiec fasolowy
Gatunek: Strąkowiec fasolowy (łac. Acanthoscelides obtectus) należy do rodzaju chrząszczy.
Objawy: Szkodliwość strąkowca fasolowego polega na niszczeniu nasion fasoli. Larwy strąkowca pojedynczo lub po kilka rozwijają się we wnętrzu nasiona. Na zasiedlonych przez larwy nasionach obserwuje się okrągłe plamki, wyglądające jakby były tłuste. W takim miejscu larwa otwiera okienko, przepoczwarcza się, po czym, przez okienko wychodzi dorosły chrząszcz. Nasiona wyjedzone przez larwę są puste w środku! Dorosłe chrząszcze bardzo szybko znoszą jaja w kolejnych nasionach. W sprzyjających warunkach chrząszcze wylatują z pomieszczeń magazynowych i składają jaja na strąkach roślin rosnących na polu. Wylęgające się larwy wgryzają się do wnętrza nasion. Początkowo żerują w warunkach polowych, ale ich rozwój kończy się w magazynie po zbiorze nasion i przeniesieniu ich do przechowalni. Strąkowiec w polskich warunkach klimatycznych odbywa zazwyczaj cały cykl rozwojowy w przechowalniach. Jest to gatunek ciepłolubny, dla którego optymalne warunki rozwoju panują w temperaturze 27-30˚C i wilgotności około 85%.
Wygląd szkodnika: Dorosły chrząszcz strąkowca jest wielkości 2-4,5 mm. Jego brunatnoszare pokrywy nie pokrywają do końca szarego odwłoka. Pokrywy są pokryte delikatnymi złotawymi łuskami, na których widoczne są ciemniejsze cętki. Larwa strąkowca wielkości 0,7 mm jest pulchna, beznoga, kremowa z ciemną głową. Młode larwy natomiast posiadają szczątkowe odnóża i owłosienie, które później zanika.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Magazyny przeznaczone do przechowywania nasion powinny być dezynfekowane.
- Podczas przeznaczania nasion do przechowywania, należy je wyselekcjonować, odrzucając te wyraźnie zaatakowane przez strąkowca.
- W magazynach najlepiej utrzymywać temperaturę na poziomie 0-10˚C, w której szkodnik ginie.
- Na plantacjach należy opryskiwać rośliny odpowiednim środkiem ochrony roślin w momencie pojawiania się szkodnika. Najlepszym momentem na wykonanie zbiegu jest faza, gdy roślina ma zawiązanych 50% strąków typowej długości do fazy pełnej dojrzałości strąków.