Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Szara pleśń na rododendronie

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Botrytis cinerea.

Objawy: Szara pleśń występuje na wszystkich nadziemnych częściach roślin. Grzyb ten może porażać młode sadzonki azalii, powodując ich zgniliznę. Na starszych roślinach grzyb infekuje pąki kwiatowe, kwiaty, liście oraz pędy. Na porażonych tkankach powstaje charakterystyczny, szary, pylący nalot. Ten unoszący się pył to zarodniki służące rozprzestrzenianiu się choroby. Przy dużym nasileniu, choroba doprowadza do zamierania pąków, kwiatów oraz wierzchołków łodyg. Rozwojowi choroby sprzyjają wilgotność powietrza powyżej 92% i temperatura w przedziale 15-25°C. Gdy przez dłuższy czas panują warunki sprzyjające, wśród nalotu grzybni mogą wytwarzać się twarde twory, tzw. sklerocja. Pełnią one funkcję przetrwalnikową w niekorzystnych warunkach środowiska. Szara pleśń może również przetrwać rozwijając się saprotroficznie na porażonych martwych szczątkach roślin, ściółce oraz chwastach.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Po przekwitnięciu należy obrywać kwiatostany, ponieważ na obumarłych kwiatach szara pleśń rozwija się najszybciej, a następnie może przenosić się na inne części roślin.
  • Należy na bieżąco obserwować krzewy i usuwać porażone fragmenty roślin: pąki, kwiaty, liście, pędy. W ten sposób ograniczymy ryzyko infekcji wtórnej.
  • Nie należy podlewać roślin po liściach. Jeżeli planujemy nawadnianie automatyczne najlepiej zastosować nawadnianie kropelkowe. Nie zaleca się podlewania poprzez deszczowanie roślin.
  • Rośliny podlewać najlepiej o takiej porze, aby podłoże zdążyło przeschnąć przed nadejściem nocy.
  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin wykonać zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.