Szara pleśń na truskawce

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Botrytis cinerea.

Objawy: Szara pleśń to najczęściej występująca choroba truskawek. Patogen najczęściej poraża kwiaty i zawiązki owoców i owoce. Rzadziej dochodzi do infekcji liści i łodyg. Porażone kwiaty zamierają, natomiast zawiązki owoców gniją lub zasychają. Na zainfekowanych owocach tworzą się plamy gnilne, a na nich pojawia się biały nalot grzybni, który stopniowo pokrywa się szarym pylistym nalotem złożonym z zarodników konidialnych. Zarodniki te przyczyniają się do kolejnych infekcji, dlatego z porażonych owoców, podczas kontaktu z innymi częściami rośliny, patogen szybko się rozprzestrzenia. Choroba może się rozwijać również na owocach po ich zbiorze. Owoce źle przechowywane poza chłodnią, w zbyt wysokiej temperaturze zaczynają gnić, a następnie pojawia się na nich charakterystyczny pylisty nalot zarodników. Sąsiadujące z nimi pozostałe owoce bardzo szybko zostają zainfekowane. Grzyb zimuje lub rozwija się saprotroficznie na porażonych martwych szczątkach roślin, ściółce oraz chwastach, skąd wiosną dokonuje infekcji.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Spośród wielu odmian truskawki można wybrać te mniej podatne na szarą pleśń.
  • Ściółkowanie plantacji truskawek ogranicza kontakt owoców z wilgotną glebą, co zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji.
  • Należy stosować zbilansowane nawożenie dostosowane do potrzeb truskawek, unikając przenawożenia azotem.
  • Jeżeli do nawożenia używamy obornika powinien on być przekompostowany, ponieważ świeży sprzyja infekcjom.
  • W miarę możliwości należy usuwać porażone owoce i inne fragmenty roślin, które są źródłem infekcji wtórnej.
  • Unikać podlewania roślin po liściach. Jeżeli planujemy nawadnianie automatyczne najlepiej wybrać nawadnianie kropelkowe, a unikać deszczowania.
  • Po zbiorze owoców powinno się jak najszybciej włożyć je do chłodziarki.
  • Liście truskawek powinno się kosić i usuwać po zbiorze owoców.
  • Prewencyjne zabiegi ochrony roślin należy wykonywać od początku kwitnienia. Kolejne zabiegi wykonywać co 5-7 dni, jeżeli zachodzi taka potrzeba i zauważono objawy choroby. Szczególnie zabiegi należy wykonywać jeżeli panują warunki sprzyjające rozwojowi choroby (wysoka wilgotność powierza). Opryski wykonywać zgodnie z instrukcją w etykiecie, mając na uwadze zachowanie okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.