Szara pleśń | zgnilizna szyjki cebuli

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Botrytis allii.

Objawy: Na szczypiorze szczególnie w warunkach wysokiej wilgotności rozwija się szary, pylący nalot. Tego typu nalot może pojawić się również na łodygach, na których wyrastają nasiona. Najczęściej jednak choroba rozwija się na cebulach w trakcie przechowywania. Pierwsze objawy występują na szyjce cebuli, wskutek czego zaczyna ona brunatnieć. Stąd choroba ta nazywana jest czasem zgnilizną szyjki cebuli. Następnie infekcja rozprzestrzenia się dalej na łuski cebuli, co widoczne jest pod postacią brunatnych, wodnistych plam gnilnych. Taka zainfekowana cebula jest miękka w dotyku. Na powierzchni cebuli z upływem czasu pojawia się szary, pylisty nalot. Infekcji sprzyjają uszkodzenia spowodowane przez owady oraz w czasie niewłaściwego transportu. Bardziej podatne na szara pleśń są także cebule przechowywane w nieodpowiednich, zbyt chłodnych warunkach. Grzyb zimuje lub rozwija się saprotroficznie na porażonych martwych szczątkach roślin, skąd wiosną dokonuje infekcji.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Należy stosować zbilansowane nawożenie dostosowane do potrzeb cebuli, unikając przenawożenia azotem.
  • Podczas zbioru i transportu cebul należy obchodzić się z nimi ostrożnie, aby nie doszło do uszkodzeń.
  • Przed przechowywaniem zebranych cebul należy dobrze wysuszyć je na słońcu.
  • Po zbiorze cebuli należy wyselekcjonować zdrowe okazy, a wyrzucić te z widocznymi objawami chorób. Należy unikać także przechowywania cebul uszkodzonych.
  • Cebule najlepiej przechowywać w temperaturze 0-1˚C i wilgotności na poziomie około 65%.
  • Podczas przechowywania należy na bieżąco kontrolować stan cebul i odrzucać te chore.
  • Prewencyjne zabiegi ochrony roślin można wykonywać już od fazy trzeciego liścia właściwego. Kolejne zabiegi zapobiegające rozwojowi choroby wykonywać w momencie zaobserwowania pierwszych objawów choroby. Szczególnie zabiegi należy wykonywać jeżeli panują warunki sprzyjające rozwojowi choroby (wysoka wilgotność powierza). Opryski wykonywać zgodnie z instrukcją w etykiecie, mając na uwadze zachowanie okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.