Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Szara pleśń | zgnilizna szyjki cebuli

—Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Botrytis allii.

Objawy: Na szczypiorze, szczególnie w warunkach wysokiej wilgotności, rozwija się szary, pylący nalot. Tego typu nalot może pojawić się również na łodygach, na których wyrastają nasiona. Najczęściej jednak choroba rozwija się na cebulach w trakcie przechowywania. Pierwsze objawy występują na szyjce cebuli, wskutek czego zaczyna ona brunatnieć. Stąd choroba ta nazywana jest czasem zgnilizną szyjki cebuli. Następnie infekcja rozprzestrzenia się dalej – na łuski cebuli, co widoczne jest pod postacią brunatnych, wodnistych plam gnilnych. Taka zainfekowana cebula jest miękka w dotyku. Na powierzchni cebuli z upływem czasu pojawia się szary, pylisty nalot. Infekcji sprzyjają uszkodzenia spowodowane przez owady oraz w czasie niewłaściwego transportu. Bardziej podatne na szara pleśń są także cebule przechowywane w nieodpowiednich, zbyt chłodnych warunkach. Grzyb zimuje lub rozwija się saprotroficznie na porażonych martwych szczątkach roślin, skąd wiosną dokonuje infekcji.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Należy stosować zbilansowane nawożenie dostosowane do potrzeb cebuli, unikając przenawożenia azotem.
  • Podczas zbioru i transportu cebul należy obchodzić się z nimi ostrożnie, aby nie doszło do uszkodzeń.
  • Przed przechowywaniem zebranych cebul należy dobrze wysuszyć je na słońcu.
  • Po zbiorze cebuli należy wyselekcjonować zdrowe okazy, a wyrzucić te z widocznymi objawami chorób. Należy unikać także przechowywania cebul uszkodzonych.
  • Cebule najlepiej przechowywać w temperaturze 0-1˚C i wilgotności na poziomie około 65%.
  • Podczas przechowywania należy na bieżąco kontrolować stan cebul i odrzucać te chore.
  • Prewencyjne zabiegi ochrony roślin można wykonywać już od fazy trzeciego liścia właściwego. Kolejne zabiegi zapobiegające rozwojowi choroby wykonywać w momencie zaobserwowania pierwszych objawów choroby. Zabiegi należy wykonywać szczególnie wtedy,  kiedy panują warunki sprzyjające rozwojowi choroby (wysoka wilgotność powierza). Opryski wykonywać zgodnie z instrukcją w etykiecie, mając na uwadze zachowanie okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.