Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Wciornastek różówek na porzeczce

Gatunek: Wciornastek różówek (łac. Thrips fuscipennis) należy do przylżeńców z rodziny wciornastkowatych.

Objawy: Zimują samice na resztkach roślinnych pozostawionych na plantacji. Wiosną w maju, gdy temperatura jest dość wysoka pojawiają się wciornastki. Osobniki dorosłe oraz larwy wciornastków żerują na młodych liściach oraz kwiatach. Wskutek ich żerowania powstają przebarwienia. Liście mają zmniejszoną powierzchnię asymilacyjną, co wpływa na obniżenie kondycji rośliny. Nie zwalczanie wciornastków może prowadzić do wzrostu populacji tego szkodnika, który w dużym nasileniu może spowodować znaczne szkody. Wciornastki to owady ciepłolubne dlatego mogą pojawiać się na roślinach aż do końca lata. W sezonie może wystąpić od 2 do 3 pokoleń szkodnika.

Wygląd szkodnika: Owad dorosły jest wrzecionowatego (wydłużonego) kształtu, długości 1,45 mm. Dorosłe osobniki mają barwę żółto-brązową i czarne skrzydła. Natomiast larwy są nieco mniejsze, nie posiadają skrzydeł i mają kolor białawy lub jasnożółty.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Zabieg ochrony należy wykonać gdy zauważono pierwsze dorosłe wciornastki lub efekty ich żerowania. Zazwyczaj wciornastki są niszczone podczas zabiegów przeciwko innym szkodnikom.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.