Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Wciornastek różówek na truskawce

Gatunek: Wciornastek różówek (łac. Thrips fuscipennis) należy do przylżeńców z rodziny wciornastkowatych.

Objawy: Zimują samice na resztkach roślinnych pozostawionych na plantacji. Wiosną w maju, gdy temperatura jest dość wysoka pojawiają się wciornastki. Żerują one głównie na kwiatach, ale również wysysają soki z owoców. Zerując na liściach rośliny pozbawiają ją asymilatów, co z kolei wpływa na pogorszenie jakości owoców. Owoce wskutek żerowania wciornastków deformują się i powstają na nich ordzawienia. Wciornastki to owady ciepłolubne dlatego mogą pojawiać się na roślinach aż do końca lata. W sezonie może wystąpić od 2 do 3 pokoleń szkodnika.

Wygląd szkodnika: Owad dorosły jest wrzecionowatego (wydłużonego) kształtu, długości 1,45 mm. Dorosłe osobniki mają barwę żółto-brązową i czarne skrzydła. Natomiast larwy są nieco mniejsze, nie posiadają skrzydeł i mają kolor białawy lub jasnożółty.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Po ścięciu liści truskawki resztki roślinne należy usunąć z plantacji, co wpłynie na zmniejszenie populacji wciornastków.
  • Zabieg ochrony należy wykonać gdy zauważono pierwsze dorosłe wciornastki lub efekty ich żerowania.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.