Wciornastki na fasoli
Gatunek: Na fasoli może występować wciornastek grochowiec (łac. Kakothrips robustus) należący do rzędu przylżeńców z rodziny wciornastkowatych.
Objawy: Wciornastek grochowiec żeruje najczęściej na liściach, łodygach i płatkach kwiatów, lecz może również żywić się zawartością pylników. Pierwsze larwy i owady dorosłe pojawiają się w maju. Wyrządzają one szkody, wysysając zawartość komórek roślinnych. Liście opanowane przez wciornastki skręcają się, żółkną i brunatnieją. Wierzchołki roślin wyginają się. Na strąkach pojawiają się początkowo srebrzyste plamki, które z czasem robią się brunatne. Strąki deformują się i nie wytwarzają nasion. W miejscu żerowania wciornastków można zauważyć drobne grudki, będące odchodami wciornastków. Wciornastki najlepiej rozwijają się w warunkach ciepłej, bezdeszczowej pogody. Szkodniki zimują w podłożu, na którym rosły rośliny żywicielskie.
Wygląd szkodnika: Wciornastki z powodu silnie wydłużonego kształtu wyglądem przypominają niewielkie przecinki. Dojrzałe wciornastki grochowce dorastają do 1,8 mm i mają barwę ciemnobrązową do czarnej. Larwy są żółte. Owady dorosłe wciornastków posiadają 2 pary jasnych skrzydeł ze strzępiną.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Po zbiorach fasoli należy usuwać resztki roślinne.
- Środki ochrony roślin należy stosować natychmiast po zauważeniu dorosłych szkodników lub objawów żerowania. Należy pamiętać o zachowaniu okresu karencji.