Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Wciornastki na pelargonii i surfinii

Gatunek: Na roślinach balkonowych występuje wciornastek zachodni (łac. Frankliniella occidentalis).

Objawy: Wciornastki występują najczęściej w uprawach szklarniowych, ale z upraw tych często przenoszone są na zakupionych roślinach i w sprzyjających warunkach rozwijają się również na zewnątrz. Larwy oraz dorosłe wciornastki na miejsca żeru obierają głównie wierzchołki pędów. Objawem żeru jest deformacja oraz odbarwianie liści. Szkodniki te wysysają zawartość komórek roślinnych. Następnie do komórek tych dostaje się powietrze, przez co tkanki przybierają charakterystyczna srebrzącą się barwę. W miejscach tych odbarwień można zauważyć również drobne, ciemne grudki, będące odchodami wciornastków. Szkodnik ten może wydać 5-9 pokoleń w roku, co powoduje jego dużą szkodliwość. Uszkodzone rośliny mają obniżoną wartość dekoracyjną. Rozwojowi wciornastków sprzyja niska wilgotność powietrza.

Wygląd szkodnika: Dorosły wciornastek zachodni ma barwę żółtobrązową lub brązowo-pomarańczową. Szkodnik ma wąskie ciało długości 1,3-1,7 mm, przez wydłużony kształt przypominają „przecinki”. Dojrzałe owady posiadają 2 pary skrzydeł otoczonych strzępiną.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin należy wykonywać zaraz po zauważeniu szkodnika.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.