Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Wciornastki na pelargonii i surfinii

Gatunek: Na roślinach balkonowych występuje wciornastek zachodni (łac. Frankliniella occidentalis).

Objawy: Wciornastki występują najczęściej w uprawach szklarniowych, ale z upraw tych często przenoszone są na zakupionych roślinach i w sprzyjających warunkach rozwijają się również na zewnątrz. Larwy oraz dorosłe wciornastki na miejsca żeru obierają głównie wierzchołki pędów. Objawem żeru jest deformacja oraz odbarwianie liści. Szkodniki te wysysają zawartość komórek roślinnych. Następnie do komórek dostaje się powietrze, przez co tkanki przybierają charakterystyczną, srebrzącą się barwę. W miejscach odbarwień można zauważyć również drobne, ciemne grudki, będące odchodami wciornastków. Wciornastek może wydać od 5 do 9 pokoleń w roku, co sprawia, że jest wysoce szkodliwy. Uszkodzone rośliny mają obniżoną wartość dekoracyjną. Rozwojowi wciornastków sprzyja niska wilgotność powietrza.

Wygląd szkodnika: Dorosły wciornastek zachodni ma barwę żółtobrązową lub brązowo-pomarańczową, wąskie ciało długości 1,3-1,7 mm, przez ten wydłużony kształt przypomina „przecinek”. Dojrzałe owady posiadają 2 pary skrzydeł otoczonych strzępiną.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin należy wykonywać zaraz po zauważeniu szkodnika.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.