Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Wciornastki na trawie

Gatunek: Na trawach występuje kilkanaście gatunków wciornastków, ale do najczęściej występujących należą kalarepowiec, zbożowy i zęborogi.

Objawy: Wciornastki żerują na źdźbłach, łodygach oraz kłosach. Preferują niską wilgotność powietrza i wysokie temperatury. Dlatego bardzo licznie występuję w lecie i z łatwością można zaobserwować objawy żerowania wciornastków. Wysysają soki roślinne płytko, tuż pod skórką, co powoduje, że w komórki skórki są puste – pozostaje w nich tylko powietrze. Jest to widoczne pod postacią charakterystycznych srebrnych przebarwień tkanek. Na tych jakby „srebrzących się” liściach zauważyć można drobne, ciemne grudki odchodów. Z czasem uszkodzone tkanki zasychają, a całe liście mogą zamierać.

Wygląd szkodnika: Wciornastki to owady wielkości 1-2 mm. W zależności od gatunku mogą być koloru: żółtego, brązowego, czarnego, żółtobrązowego, czy też białego. Przypominają kształtem niby „przecinki”. To za sprawą silnie wydłużonego ciała. Dojrzałe owady posiadają 2 pary skrzydeł otoczonych strzępiną.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin należy wykonywać zaraz po zauważeniu szkodnika.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.