Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zamieranie pędów borówki

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Phomopsis vaccinii.

Objawy: Zamieranie pędów borówki może rozwijać się zarówno na młodych jak i starszych pędach. Pierwsze objawy obserwuje w okresie pękania pąków kwiatowych, aż do końca kwitnienia. Są to objawy w postaci brązowienia i zamierania pąków kwiatowych oraz kwiatów. Grzyb przenika z porażonych kwiatów do pędów. Rozwój grzyba skutkuje powstawaniem nekroz początkowo brązowych, a z czasem przebarwiających się na szaro. Po pewnym czasie na poszarzałej, martwej tkance widoczne są małe, ciemne punkty, są to piknidia, w których tworzą się zarodniki. Grzyb może przenikać również z porażonych liści, przez ogonki liściowe, do pędów. Starsze pędy 2- i 3- letnie, ulegające nekrozie są zwykle spłaszczone. Wierzchołki młodych, jeszcze zielonych pędów, które uległy infekcji jesienią, zaginają się w kształt pastorału. Szczególnie wrażliwe na infekcje są pędy przemarznięte, zranione, uszkodzone. Grzyb może również infekować owoce, szczególnie w okresie przechowywania. Porażone owoce gniją, pękają i są miękkie, a miąższ staje się czerwonawobrązowy i ma konsystencję kaszy.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Niektóre odmiany borówki wysokiej cechuje mniejsza podatność na chorobę.
  • Należy kupować zdrowe sadzonki borówek, bez żadnych objawów chorobowych.
  • Krzewy borówek należy prześwietlać, wycinając nadmiernie zagęszczające roślinę pędy.
  • Należy wycinać i usuwać porażone pędy borówek, ponieważ stanowią źródło kolejnych infekcji.
  • Nawożenie powinno być stosowane w odpowiednich terminach oraz dawkach, nawozami dostosowanymi do potrzeb pokarmowych borówek.
  • Jeżeli planowane jest założenie automatycznego nawadniania borówek, najlepiej wykorzystać do tego celu linie kroplujące.
  • Zabiegi ochrony roślin wykonywać zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się objawów choroby, od początku rozwoju kwiatostanu (pąki kwiatowe zamknięte) do końca fazy kwitnienia (gdy wszystkie płatki opadły), przed rozwojem zawiązków owoców.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.