Zamieranie pędów borówki
Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Phomopsis vaccinii.
Objawy: Zamieranie pędów borówki może rozwijać się zarówno na młodych jak i starszych pędach. Pierwsze objawy obserwuje w okresie pękania pąków kwiatowych, aż do końca kwitnienia. Są to objawy w postaci brązowienia i zamierania pąków kwiatowych oraz kwiatów. Grzyb przenika z porażonych kwiatów do pędów. Rozwój grzyba skutkuje powstawaniem nekroz początkowo brązowych, a z czasem przebarwiających się na szaro. Po pewnym czasie na poszarzałej, martwej tkance widoczne są małe, ciemne punkty, są to piknidia, w których tworzą się zarodniki. Grzyb może przenikać również z porażonych liści, przez ogonki liściowe, do pędów. Starsze pędy 2- i 3- letnie, ulegające nekrozie są zwykle spłaszczone. Wierzchołki młodych, jeszcze zielonych pędów, które uległy infekcji jesienią, zaginają się w kształt pastorału. Szczególnie wrażliwe na infekcje są pędy przemarznięte, zranione, uszkodzone. Grzyb może również infekować owoce, szczególnie w okresie przechowywania. Porażone owoce gniją, pękają i są miękkie, a miąższ staje się czerwonawobrązowy i ma konsystencję kaszy.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Niektóre odmiany borówki wysokiej cechuje mniejsza podatność na chorobę.
- Należy kupować zdrowe sadzonki borówek, bez żadnych objawów chorobowych.
- Krzewy borówek należy prześwietlać, wycinając nadmiernie zagęszczające roślinę pędy.
- Należy wycinać i usuwać porażone pędy borówek, ponieważ stanowią źródło kolejnych infekcji.
- Nawożenie powinno być stosowane w odpowiednich terminach oraz dawkach, nawozami dostosowanymi do potrzeb pokarmowych borówek.
- Jeżeli planowane jest założenie automatycznego nawadniania borówek, najlepiej wykorzystać do tego celu linie kroplujące.
- Zabiegi ochrony roślin wykonywać zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się objawów choroby, od początku rozwoju kwiatostanu (pąki kwiatowe zamknięte) do końca fazy kwitnienia (gdy wszystkie płatki opadły), przed rozwojem zawiązków owoców.