Zaraza ogniowa na gruszy
Patogen: Choroba bakteryjna powodowana przez Erwinia amylovora.
Objawy: Zaraza ogniowa to jedna z najgroźniejszych chorób drzew sadowniczych. Pierwsze objawy występują na kwiatach, które na początku wyglądają jakby nasączone wodą. Z czasem kwiaty kurczą się, brązowieją i zamierają, ale utrzymują się na roślinie. Na liściach pojawiają się brunatne plamy umiejscowione między nerwami. Z czasem plamy pokrywają coraz większą powierzchnię liścia, a porażony liść zawija się do środka wzdłuż nerwu głównego. Bakteria ma zdolność przemieszczania się w wiązkach przewodzących, więc stopniowo przemieszcza się do pędów. Zainfekowane pędy przebarwiają się na czarno i zamierają, a ich wierzchołki zaginają się w charakterystyczny kształt przypominający pastorał. Na porażonych owocach gruszy pojawiają się czarnobrunatne plamy. Owoce zamierają i utrzymują się na pędach jako tzw. mumie. Na korze objawem choroby są nabrzmiałe, uwodnione plamy, pod którymi kora się zapada. Z porażonych części roślin w warunkach sprzyjających może pojawić się śluzowaty wyciek bakteryjny, w postaci kropelek lub nitek.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Pojedyncze porażone gałęzie można wycinać, ale obowiązkowo z „zapasem”, czyli około 0,5 m poniżej wyraźnie chorej, odznaczającej się tkanki. Chore gałęzie należy spalić.
- Rośliny należy monitorować co 7-10 dni, czy wystąpiły objawy choroby, aby szybko zareagować gdy nastąpiła infekcja.
- Zabiegi ochronne, preparatami miedziowymi, mają na celu przede wszystkim prewencję. Pierwsze zabiegi wykonuje się w okresie kwitnienia, a kolejne w okresie wzrostu owoców.
- Spośród wielu odmian gruszy można wybrać te najmniej podatne na zarazę ogniową.
Ciekawostki i fakty:
- Zaraza ogniowa to choroba kwarantannowa. W profesjonalnych uprawach, w szkółkach roślin lub w sadach podlega obowiązkowemu zwalczaniu.
- Bakterie zarazy ogniowej wnikają przez naturalne otwory roślin: miodniki, słupki, przetchlinki, ale także przez uszkodzenia mechaniczne.
- Bakterie mogą być przenoszone przez wiatr, ale także przez owady.