Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zgnilizna twardzikowa na fasoli

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Sclerotinia sclerotiorum.

Objawy: Pierwsze objawy zgnilizny twardzikowej mogą wystąpić na fasoli podczas uprawy. Na liściach, łodygach, strąkach, czy też na nasionach — w miejscach porażenia początkowo pojawiają się wodniste, brunatne plamy. W obrębie tych plam tkanka zaczyna gnić, a w warunkach wysokiej wilgotności, wytwarza się biały, puszysty nalot grzybni. Jeżeli panuje sucha pogoda biała pleśń się nie wytwarza, pozostają jedynie przebarwienia tkanek. Choroba rozwija się również na strąkach podczas przechowywania. W miejscu porażenia pojawia się biały, puszysty nalot grzybni. Po pewnym czasie wśród takiego nalotu pojawiają się czarne, twarde grudki wielkości 2-5 mm. Są to formy przetrwalnikowe grzyba – sklerocja, które mogą zalegać w glebie przez wiele lat. W obrębie plam tkanka staje się miękka i gnije. Powstaje bardzo nieprzyjemny zapach. Zgnilizna twardzikowa szybko rozprzestrzenia się na strąki stykające się z ogniskiem choroby. Sklerocja, a także fragmenty grzybni zimują w glebie i na martwych szczątkach, stanowiąc źródło infekcji w przyszłym sezonie.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Po zbiorze roślin, na których wystąpiły objawy choroby należy dokładnie i głęboko przeorać resztki.
  • Na dużych plantacjach stosuje się głębokie przyorywanie resztek pożniwnych, co wspomaga i przyspiesza rozkład resztek.
  • Uprawiając rośliny żywicielskie zgnilizny twardzikowej należy stosować kilkuletnią przerwę w uprawie.
  • Zabiegi ochrony roślin wykonuje się zapobiegawczo stosując odpowiednie środki ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.