Zgnilizna twardzikowa na ogórku
Patogen: Choroba grzybowa może być powodowana przez Sclerotinia sclerotiorum.
Objawy: Zainfekowane liście, łodygi brunatnieją, zamierają gniją. Na porażonych tkankach, a także w ich wnętrzu pojawia się biały, watowaty nalot. W nalocie odnaleźć można czarne, twarde nieregularne twory wielkości 2-5 mm – są to tzw. sklerocja. W warunkach niskiej wilgotności charakterystyczny biały nalot nie wytwarza się. Choroba może wystąpić również na ogórkach w trakcie ich przechowywania. Wówczas owoce ogórka gniją i wytwarza się nieprzyjemny zapach. Na porażonych owocach również pojawia się biała watowata grzybnia ze sklerocjami. Patogen zimuje w postaci grzybni na martwych szczątkach roślin lub w postaci sklerocjów (tworów przetrwalnikowych) w glebie.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Należy przestrzegać płodozmianu. Ponieważ Sclerotinia sclerotiorum atakuje wiele roślin uprawnych najlepiej nie uprawiać na tym samym stanowisku roślin podatnych na tę chorobę, zwłaszcza jeżeli już ona wystąpiła w danym miejscu.
- Należy stosować właściwą gęstość siewu, gdyż nadmierne zagęszczenie plantacji sprzyja wysokiej wilgotności, która jest idealna dla rozwoju infekcji.
- Zapobiegawczo lub w chwili zaobserwowania pierwszych objawów choroby należy stosować opryski odpowiednimi środkami ochrony roślin.